Rijksarchief in België

Ons collectief geheugen !

FR | NL | DE | EN
Menu

Archief van beroepstribunaal van Boma (Congo) online raadpleegbaar

Texte petit  Texte normal  Texte grand
30/01/2026 - Onderzoek - Digitalisering - Algemeen Rijksarchief 2 - depot Joseph Cuvelier

In het kader van het DIGICOLJUST-2-project werd recent opnieuw een belangrijke reeks koloniaal archief digitaal toegankelijk gemaakt. Na de krijgsraad van Leopoldstad, kan je nu ook het archief van de krijgsraad van beroep van Boma online raadplegen.

Dit archief, bewaard in het Algemeen Rijksarchief 2 - depot Joseph Cuvelier, vormt een waardevolle bron voor onderzoek naar de militaire, sociale en juridische geschiedenis van koloniaal Congo. Vanuit het perspectief van het belangrijkste militaire beroepstribunaal tijdens de eerste decennia van de Belgische aanwezigheid in Centraal-Afrika biedt dit archiefbestand een unieke inkijk in hoe het recht werd ingezet als instrument van koloniale machtsuitoefening. Ook hoe Congolese militairen daaraan probeerden te ontsnappen of er zich tegen verzetten, wordt gedocumenteerd.

Dankzij het monnikenwerk van vrijwilliger Walter Heyns werden aan de hand van bijna 25.000 scans maar liefst 553 unieke gerechtsdossiers, samen met tal van andere juridische documenten, gedigitaliseerd. Je kan ze online raadplegen via AGATHA.

Lees meer

 
www.belspo.be www.belgium.be e-Procurement